DIY Jak zrobić marmurowe tło do fotografii kulinarnej?

tekst: Zuzanna Płoch - autorka bloga Chilli, Czosnek i Oliwa
wstęp: Asia Bartnik (W Kuchni Wieczorem)

Tła do fotografii kulinarnej to najczęstszy temat pytań zadawanych przez amatorów fotografii jedzenia. Ja mam na ich punkcie bzika, a szczególnie podobają się mi ostatnio te marmurowe i kamienne. Spójrzcie jak pięknie prezentują się na zdjęciach Zuzanny, autorki blogu Chilli, Czosnek i Oliwa. Zajrzyjcie też do Cannelle Vanille, Tending the Table, czy Beth Kirby. Czujecie się zainspirowani? To dobrze, bo Zuza pokaże Wam dziś krok po kroku, jak zrobić marmurowe tło. Oddaję jej głos, a sama zaczynam poszukiwania okleiny imitującej trawertyn.

Zuzanna Płoch Zuzanna Ploch.
Prowadzi bloga Chilli, Czosnek i Oliwa, na którym promuje swoją ukochaną kuchnię śródziemnomorską, a także oddaję się swojej pasji - fotografii kulinarnej. Prywatnie mama małego Tadzia, kolekcjonerka książek kucharskich, miłośniczka serialu "Przyjaciele" uzależniona od herbaty miętowej.Tła imitujące marmur stały się ostatnio modne na równi ze starymi drewnianymi deskami. Królują na blogach lifestylowych i na Instagramie. Wyglądają także pięknie w fotografii kulinarnej, szczególnie na zdjęciach typu flatlay, fotografiach deserów i z procesu przygotowania dań. Marmurowe tła dodają zdjęciu elegancji, nawet proste aranżacje wyglądają dzięki nim niebanalnie.

Aby cieszyć się takim tłem fotograficznym, nie musicie mieć marmurowego blatu w kuchni, ani buszować po marketach budowlanych w poszukiwaniu odpadków. Marmurowe tło do fotografii kulinarnej z łatwością przygotujecie samodzielnie w domu. Z pomocą przyjdzie Wam samoprzylepna okleina meblowa, która jest tania i łatwo dostępna. Tak zrobione tło jest poręczne i lekkie. Bez problemu położycie je na stole, a po skończonych zdjęciach schowacie za szafą. Dziś pokażę Wam jak w kilku krokach przygotować marmurowe tło fotograficzne.

Marmurowe tło do fotografii kulinarnej – wykonanie krok po kroku

diy, tło, marmur, fotografia, kulinarna, jak zrobic, krok po kroku Potrzebne materiały:

1. Samoprzylepna okleina meblowej o wzorze marmuru do kupienia w marketach budowlanych lub przez Internet. Wybierz okleinę o szerokości 45 lub 67 cm. Na potrzeby fotografii kulinarnej wystarczy prostokąt o wymiarach ok. 50 x 60 cm. Koszt takiego kawałka to ok. 5 -15 zł.

2. Płaska, sztywna powierzchnia, do której przykleisz okleinę. Bardzo tania opcja to tzw. plecówka, czyli płyta wykończeniowa HDF o grubości 3,2 mm, której m2 kosztuje ok. 8 zł. Do kupienia w marketach budowlanych. Możesz też wykorzystać niepotrzebne kawałki drewnianej sklejki, płyty wiórowej czy wykończeniowej, które zalegają u Ciebie w domu.

Dobrze, żeby tło było o 2-3 cm węższe i krótsze od okleiny. Nie musisz się wtedy tak bardzo przejmować precyzyjnym przyklejeniem okleiny, a jej nadmiar odetniesz po wszystkim nożykiem. Ja nie chciałam zmarnować ani centymetra mojego tła, dlatego okleina i plecówka mają równe wymiary.

3. Taśma

4. Nożyczki lub nożyk do cięcia papieru

5. Rakla, którą możesz zastąpić plastikową kartą owiniętą ściereczką lub ręcznikiem papierowym

6. Płyn do mycia naczyń i ściereczka

Wykonanie:

diy, tło, marmur, fotografia, kulinarna, jak zrobic, krok po kroku


1. Zacznij od umycia wybranej powierzchni, np. plecówki, płynem do mycia naczyń. Chodzi o to, aby pozbyć się kurzu oraz tłuszczu i zagwarantować sobie dobre przyleganie okleiny. Nanieś odrobinę płynu do mycia naczyń na wilgotną ściereczkę i przetrzyj nią plecówkę. Następnie wytrzyj do sucha. Dobrze jest odstawić plecówkę na 1-2 godziny, aby dobrze wyschła.

2. Przy pomocy taśmy przymocuj okleinę meblową z trzech stron do plecówki. Chodzi o to, aby ją unieruchomić na czas przyklejania.

3. Zaczynając od strony nieprzytwierdzonej taśmą, odklej nieduży kawałek okleiny meblowej od papieru podkładowego i ostrożnie przyklej ją do plecówki. Wygładzaj powierzchnię przy pomocy rakli lub owiniętej plastikowej karty. Raklą należy operować od środka w kierunku brzegów tła.

diy, tło, marmur, fotografia, kulinarna, jak zrobic, krok po kroku

4. Odklej przyklejone wcześniej kawałki taśmy i zacznij przyklejać pozostałą część okleiny meblowej do plecówki. Nie odklejaj od razu całego papieru podkładowego, a skup się na przyklejeniu niedużego fragmentu okleiny. Przyklejaną okleinę wygładzaj przy pomocy rakli lub plastikowej karty płynnymi ruchami od środka na zewnątrz, aby zapobiec powstaniu bąbli powietrza. Jeżeli jednak okleina przyklei się nierówno, możesz dany fragment odkleić i ponowić aplikację. Okleina przykleja się na stałe dopiero po kilku godzinach. Jeżeli na tle powstaną małe bąble powietrza, możesz przebić je igłą i przy pomocy rakli usunąć powietrze.

5. Przy pomocy nożyka lub nożyczek odetnij nadmiarowe kawałki okleiny. Gotowe tło odstaw na kilka godzin, w czasie których klej zwiąże okleinę z plecówką.

A tak wygląda gotowe tło w akcji:

diy, tło, marmur, fotografia, kulinarna, jak zrobic, krok po kroku


Pamiętajcie, że każde tło ma drugą stronę i nie zapomnijcie ją także wykorzystać, na przykład przyklejając inny wzór okleiny. Okleiny meblowe występują w bardzo szerokiej gamie wzorów. Nie polecam tych imitujących drewno. Według mnie nie wygląda ono naturalnie szczególnie, że okleina może dawać odblaski. Lepiej wybrać okleiny imitujące kamień, np. trawertyn lub beton albo sztukaterię, która dobrze sprawdza się jako tło za obiektami.

W mojej kolekcji znajduje się w tej chwili 9 teł zrobionych z okleiny meblowej. Poniżej przygotowałam dla Was ich zestawienie wraz z nazwami wzorów. Być może któryś z nich przypadnie Wam do gustu i będziecie wiedzieć, czego szukać.

diy, tło, marmur, fotografia, kulinarna, jak zrobic, krok po kroku


A oto zdjęcia z wykorzystaniem niektórych z nich:

diy, tło, marmur, fotografia, kulinarna, jak zrobic, krok po kroku

Jako podkład marmur szary, a w tle sztukateria jasno-różowa.


diy, tło, marmur, fotografia, kulinarna, jak zrobic, krok po kroku

Skrajne zdjęcia zostały wykonane na tle o wzorze trawertynu szarego. Po środku za obiektami sztukateria niebieska.

Mam nadzieję, że wpis okaże się dla Was przydatny i przystąpicie do przygotowania własnych marmurowych teł fotograficznych. Dajcie znać w komentarzach, czy robiliście już tła z okleiny meblowej. Chętnie odpowiem również na Wasze pytania. Asi zaś dziękuję za zaproszenie do tego gościnnego wpisu.


Chcesz komentować tekst bez logowania? Żaden problem, wpisz komentarz i zamiast nazwy, zaznacz okienko "Wolę pisać jako gość" tak jak na screenie poniżej.


Zobacz inne artykuły