Tea or coffee Instagram photo battle
- wyzwanie fotograficzne

Joanna Bartnik - autorka bloga W Kuchni Wieczorem

Dziś chciałabym Was zaprosić do wzięcia udziału w nowym wyzwaniu fotograficznym #teaorcoffeebattle, w którym przesądzicie o tym, który z dwóch gorących napojów będzie rządzić Instagramem w 2016 roku. Oprócz rozrywkowej formy, wyzwanie ma też charakter edukacyjny - będziemy przy jego okazji ćwiczyć zasady kompozycji. Po jego zakończeniu, natomiast, przeanalizujemy żywot naszego nowonarodzonego hashtagu na Instagramie. Gotowi?

CZEMU WARTO DOŁĄCZYĆ DO WYZWANIA

Część nowych Czytelników sygnalizowała, że chętnie wzięłaby udział w nowym wyzwaniu instagramowym. Kasia, Marta, Emily - trzymam Was za słowo i wzywam do działania :)

Tym razem wyzwanie ma nową, ciekawszą formę - instagramowa bitwa fotograficzna - kawa vs herbata. Dajcie się porwać odrobinie rywalizacji i wspierajcie drużynę ulubionego naparu. Niezdecydowani niech nie załamują rąk, w każdej walce zdarzają się podwójni agenci i to właśnie rola dla Was. Być może od Was ostatecznie zależeć będzie los tego pojedynku.

Oprócz rozrywkowej formy, wyzwanie ma służyć również czemuś pożytecznemu. Pół roku temu pisałam o fotografii flatlay. Wszystkie zasady tam opisane warto sobie przypomnieć. W tej edycji skupimy się jednak na konkretnym aspekcie wykonywania zdjęć, a mianowicie na ćwiczeniu kompozycji. Poniżej przedstawię Wam 10 jej rodzajów. Każdy z nich ma znaleźć się na Waszych zdjęciach w dwóch tygodniach trwania wyzwania. Po co? Żebyście poczuli jak to jest myśleć o zdjęciu przez ich pryzmat i przekuli teorię w praktykę.

Często patrzymy na proste zdjęcie i myślimy, że to nic trudnego, ale kiedy sami mamy zrobić coś podobnego, nagle okazuje się, że coś nam jednak wychodzi inaczej. I to jest ten moment, w którym się uczymy. Nie da się tego zrobić w wyobraźni. Trzeba wziąć aparat w dłoń, postawić miskę winogron na środku stołu i przekonać się na własnej skórze jak się robi dany typ zdjęcia.


WYZWANIE #teaorcoffeebattle JAKO ĆWICZENIE KOMPOZCYJI

Kompozycja w fotografii to temat tak samo podstawowy jak poprawna ekspozycja. Co z tego, że zdjęcie jest poprawnie naświetlone, jeśli niewiadomo co jest jego tematem, bo panuje na nim niekontrolowany chaos? Świadoma kompozycja pozwala wykorzystać wiedzę na temat tego jak oglądający kieruje swoją uwagę, by osiągnąć jak najlepszy efekt.

Oto kilka rodzajów kompozycji wraz z przykładami na ich bardziej i mniej trafne wykorzystanie. By lepiej pokazać różnicę między nimi zilustruję je różnymi fotografiami, składającymi się z podobnych elementów. Jeśli nie wiesz jaki rodzaj kompozycji przedstawia zdjęcie, najedź na nie kursorem, a pojawi się jego opis.

1. KOMPOZYCJA ZAMKNIĘTA - elementy znajdujące się na zdjęciu tworzą kompletną opowieść. Temat zostaje całkowicie zamknięty i wyczerpany w kadrze. 2. KOMPOZYCJA OTWARTA - przeciwieństwo kompozycji zamkniętej. Obraz wychodzi poza ramy kadru, fotografia pokazuje tylko wycinek większego tematu, skłania do zastanawiania się nad tym co dzieję się poza kadrem.

Kompozycja zamknięta sugeruje koniec, porządek, skończoność, natomiast kompozycja otwarta podpowiada ogrom, nieskończoność, bałagan, bycie w trakcie procesu. Z tego też powodu kompozycja otwarta trafniej oddaje przygotowania do gotowania/pieczenia i bycie w trakcie tych czynność niż kompozycja zamknięta, która w takiej sytuacji wydaje się trochę sztuczna. Ta druga lepiej sprawdza się przy prezentacji gotowego dania. Mówi "oto gotowe ciasto". Choć i w przypadku skończonej potrawy można wybrać kompozycję otwartą, np. jeśli chcemy zasugerować widzowi, że widzi tylko wycinek sceny o temacie "zaraz będziemy jeść, podglądasz tylko fragment naszej uczty".


3. KOMPOZYCJA CENTRALNA I SYMETRYCZNA - jak sama nazwa wskazuje, główne elementy są w środku kadru i tworzą symetryczny układ. 4. KOMPOZYCJA ASYMETRYCZNA - brak symetrii elementów na zdjęciu, ustawienie głównego elementu na peryferiach kadru. 5. PUSTA PRZESTRZEŃ - tło stanowi dużą część asymetrycznego kadru. Podkreśla to połączenie i zgrupowanie pokazanych elementów, które sfotografowane inaczej, tak by wypełniały cały kadr, mogłyby sprawiać wrażenie niepołączonych i przypadkowych.

6. TRÓJPODZIAŁ I ZŁOTY PODZIAŁ - najbardziej znana zasada kompozycji, ale dla formalności przypominam, że obraz podzielony jest za pomocą 4 linii - 2 poziomych i 2 pionowych. Przy trójpodziale linie są w równych odległościach od siebie i od krawędzi kadru, czyli dzielą je na odcinki 0,33-0,33-0,33 długości. Przy złotym podziale linie dziela krawędzie kadru na odcinki o długości 0,38-0,23-0,38 krawędzi. Na przecięciu lini znajdują się tzw. mocne punkty, w których warto umieszczać główne elementy fotografowanej sceny. W złotym podziale znajdują się one bliżej środka kadru niż w trójpodziale.

7. KOMPOZYCJA SPIRALNA - również opiera się na złotym podziale. Główne linie kadru układają się w spiralę ślimaka. 8. KOMPOZYCJA DIAGONALNA/UKOŚNA- główne linie na zdjęciu nie są poziome, ani pionowe, ale skośne. Tutaj też można wykorzytać zasadę złotego podziału. Wprowadza więcej dynamiki na zdjęciu.

Kompozycja centralna Kompozycja asymetryczna z pustą przestrzenią - diagonalna Kompozycja spiralna


9. KOLORY - kompozycja to nie tylko ułożenie poszczególnych elementów, ale też dobór odpowiedniej kolorystyki. Kolory możemy dzielić na zimne i ciepłe oraz na dopełniające i pokrewne. Najbezpieczniej jest tak dobierać kolorystykę, by pozostawać w jednej tonacji i wykorzystywać kolory pokrewne, czyli takie, które ze sobą sąsiadują na kole barw. Kolory dopełniające, czyli elementy kontrastowe należy traktować tak jak przyprawy przy gotowaniu - stosować z umiarem, by dodać smaku i podkreślić całość.

Każdy kolor ma jeszcze dwie dodatkowe właściwości - jasność i nasycenie. Nie należy tych cech koloru mylić. Nasycenie odpowiada za to jak dużo czystego koloru... jest w kolorze. Niskie nasycenie sprawia, że zdjęcie zaczyna się robić prawie szare. Jasność, z kolei, odpowiada za to jak blisko jest barwie do bieli. Ciekawostka, wiele profili instagramowych bazuje na zdjęciach o małym nasyceniu kolorystycznym. Takie kolory lepiej do siebie pasują i trudniej popełnić błąd przy ich komponowaniu. Cały profil wydaje się spójny, bo zdjęcia łączy efekt desaturacji.

Ciekawym eksperymentem jest próba wykorzystania na naszym zdjęciu kolorystyki analogicznej jak w jakimś dziele malarskim lub wystroju wnętrza, które nam się podoba. Trzeba zobaczyć jakie barwy, jak nasycone, jak jasne i w jakich proporcjach tam widzimy i spróbować zbudować na ich podstawie nasze zdjęcie. Polecam spróbować.


10. RYTMICZNA - kompozycja oparta na wzorach i powtarzających się elementach. Bardzo często jest symetryczna. Kiedy chcemy zilustorwać sypkość produktu lub jego dużą ilość taka kompozycja jest świetnym na to sposobem. Widz skupia 100% swojej uwagi na produkcie. Zdjęcia tego typu stanowią też świetną część dyptyków w reportażach kulinarnych.

11. OPARTA NA TRÓJKĄCIE - fotografia ma słabość do trójek i nieparzystej liczby elementów. Tak się składa, że takie kompozycje wydają nam się bardziej naturalne i harmonijne. Dotyczy to zarówno liczby elementów na zdjęciu, jak i ich ułożenia. Częstym motywem przy fotografiach robionych z poziomu stołu jest stawianie w tle pionowych elementów, by właśnie uzyskać taki efekt.

Tę zasadę wykorzystuje się też w portretach grupowych, gdzie zamiast stawiać ludzi koło siebie w rzędzie, ustawia się ich tak, by ich głowy i sylwetki układały się w trójkąty - popatrzcie sobie na sesje grupowe dla Vogue'a. Potem spróbujcie zrobić taką sesję swojej kawie lub herbacie ;) Przenoszenie zasad z wydawałoby się odległych dziedzin do fotografii kulinarnej potrafi dawać spektakularne efekty.

Przeczytajcie np. o planach filmowych w fotografii kulinarnej
SZCZEGÓŁY I ZASADY WYZWANIA Tea or Coffee Battle

- Wyzwanie trwa 2 tygodnie, od 12 do 25 marca 2016. Zaczyna się w sobotę, żebyście mogli zacząć w weekend na spokojnie.
- Przez ten czas robimy 10 zdjęć typu flat lay. Każde zdjęcie ma być zrobione wg konkretnej zasady kompozycji: 1. zamknięta, 2. otwarta, 3. centralna i symetryczna, 4. asymetryczna z pustą przestrzenią, 5. mocne punkty trójpodziału, 6. diagonalna, 7. spiralna, 8. kolorystyczna, 9. rytmiczna, 10. oparta na trójkącie

Więcej o fotografii typu flat lay przeczytasz w poście Coffee flat lay (KLIK)

- Na zdjęciach ma znajdować się kawa lub/i herbata.
- Zdjęcia umieszamy na Instagramie i oznaczamy hashtagiem #teaorcoffeebattle.
- Najlepsze zdjęcia będą repostowane na instagramowym profilu Tea or Coffee Battle specjalnie stworzonym dla naszego wyzwania :) Zapraszam Was do jego śledzenia. Znajdziecie tam też trochę inspiracji.


POPULARNE HASHTAGI KAWA I HERBATA - INSTAGRAM

Dla ułatwienia, dodatkowe hashtagi, których możecie użyć, by Wasze zdjęcie miało okazję być zobaczone przez innych kawowych i herbacianych maniaków, zgromadziłam poniżej:

KAWA
#coffee #coffeeaddict #coffeeaddicts #coffeetime #coffeeholic #teaorcoffeebattle #coffeelove #coffeelover #coffeelovers #instacoffee #coffeeculture #coffeescene #cupofcoffee #coffeemood #coffeetime #coffeebreak #lovecoffee #coffeegram #coffeeoftheday #coffeesnob #coffeeandseasons #coffeeflatlays #coffeexample #coffee_inst
HERBATA
#tea #instatea #tealover #tealovers #tealove #teatime #teaaddict #teaaddicts #teacup #teaandseasons #teaorcoffeebattle #afternoontea #afternoonteatime #teastagram #teagram #teaoftheday #ilovetea #teaholic #tealife #cupoftea #lovetea #tee #artoftea #teabreak

FREEBIE

Mam też dla Was bardzo proste typografie, których można używać na zdjęciach - do ściągnięcia TU (klik). Poniżej widzicie jak wyglądają.


W komentarzach podzielcie się proszę linkami do waszych profili instagramowych, żebym mogła je śledzić. Followujcie profil Tea or Coffee Battle na Instagramie, żeby być na bieżąco i śledzić poczynania innych. Tam też pojawi się w sobotę wezwanie do działania, a w czasie trwania wyzwania oprócz publikowania swoich i Waszych zdjęć będę się tam dzielić polecanymi profilami. To jak? Kto się przyłącza? Które rodzaje kompozycji są najbliższe Waszemu sercu?


Chcesz komentować tekst bez logowania? Żaden problem, wpisz komentarz i zamiast nazwy, zaznacz okienko "Wolę pisać jako gość" tak jak na screenie poniżej.


Zobacz inne artykułyPlany filmowe
w fotografii kulinarnej

Dziś chciałabym Was zachęcić do spojrzenia na fotografię kulinarną jak na tworzenie pewnej opowieści. Przedstawię Wam rodzaje planów filmowych, których używamy ...